Péter Eszter - pszichológus

A FÉLTÉKENYSÉG LEKÜZDÉSE

minimális féltékenység minden párkapcsolatban normális. De amikor teljesen kifordulunk önmagunkból miatta és olyan dolgot kérünk számon ordibálva a párunkon, amit még el sem követett, az már gondot okoz. És az életünk minél több területére nyomja rá ez a bélyegét, annál nagyobb gond van. A fő problémát az okozza, hogy a legtöbben nem tudjuk, hogy hogyan sikerülhet a féltékenység leküzdése, ezért egy ideig csak belülről őrlődünk és igyekszünk tartani magunkat, de előbb-utóbb nem bírjuk tovább és kicsúszik a kezeink közül a kontroll.

De ennek nem kell feltétlenül így lennie. Van rá mód, hogy megtanuljuk irányítani az érzéseinket, de ehhez először is őszintének kell lennünk önmagunkkal és a párunkkal is, mert a nyitott kommunikáció mindennek az alapja.

HOGYAN SIKERÜLHET A FÉLTÉKENYSÉG LEKÜZDÉSE?

1. SZEMBESÍTSÜK MAGUNKAT A BIZONYTALANSÁGAINKKAL

A legtöbbször a féltékenység a saját bizonytalanságunkból fakad: ez lehet az a bizonytalanság, amit az vált ki belőlünk, hogy kevésnek érezzük magunkat vagy lehet az a bizonytalanság, amit azért érzünk, mert másokkal hasonlítjuk magunkat össze. Ha ez utóbbi a helyzet, akkor érdemes minden olyan alkalmat megragadnunk, amikor gátat szabjunk a hasonlítgatásnak. Ne legyünk saját magunk ellenségei: ne nézegessünk olyan embert Facebookon, Instagramon vagy a közösségi média más felületen, aki ezt az érzést váltja ki belőlünk. Ha pedig mégsem tudjuk abbahagyni a hasonlítgatást, tartsuk mindig szem előtt, hogy lehet, hogy vannak olyan külső vagy belső tulajdonságai a másiknak, amelyben minden bizonnyal jobb nálunk, de nekünk is vannak olyanok, amelyekben mi vagyunk az erősebbek.

2. NÉZZÜK MEG, HOGY A BIZALMI PROBLÉMÁINK MIBEN GYÖKEREZNEK

A bizonytalanságunk mögött szinte mindig húzódik egy belső ok, ami a kisebbségérzésünkhöz és a féltékeny viselkedésünkhöz vezet. Éppen ezért érdemes lehet az előző párkapcsolatunkra vagy a gyerekkorunkra visszatekinteni és megnézni, hogy ezekben milyen csalódásokkal kellett szembenéznünk és hogyan is küzdöttünk meg ezekkel a helyzetekkel. Önmagunk megértése a gyógyulás kezdő lépése.

3. ADJUNK SZABADSÁGOT A PÁRUNKNAK

Egy erős párkapcsolatban elengedhetetlen, hogy annyi szabadságot adjunk a másiknak, amennyire szüksége van. Nem hozhatunk kedvünk szerint olyan szabályokat, amelyekkel a párunk szabadságát korlátozzuk, főleg azért nem, mert minél több és minél szigorúbb szabályokat támasztunk, annál inkább felőröl majd minket azoknak a betartatása.

4. BESZÉLJÜNK RÓLA A PÁRUNKKAL

Ahhoz, hogy megtanultunk felülemelkedni a féltékenységünkön, fontos, hogy beszélgessünk  a párunkkal arról, hogy mit érzünk és mi váltja ki a belőlünk féltékenységet. Az érzések kifejezésénél fontos arra ügyelnünk, hogy ne vádoljuk közben a másikat, hanem törekedjünk arra, hogy énközléseket használjunk. Próbáljuk meg ezt a beszélgetést nyugodt hangnemben lefolytatni. Ne emeljük fel a párunkkal szemben a hangunkat. Ennek akkor van a legtöbb esélye, ha akkor vágunk bele a beszélgetésbe, amikor érezzük ugyan a féltékenységet, de még nem uralkodott el rajtunk a harag. Az érzéseink tisztázása segíthet abban, hogy már azelőtt tisztázzuk a dolgot a párunkkal, mielőtt a kontroll kicsúszik a kezeink közül. Remélhetőleg a párunk majd segít minket megnyugtatni és eloszlatni félelmeinket és együtt oldjuk meg ezt a problémát.

5. BESZÉLJÜNK RÓLA A BARÁTAINKKAL

A közeli barátaink ott vannak nekünk, ha szükségünk van rájuk és ez most egy ilyen alkalom. Jól jön egy külső szemlélő, akivel megoszthatjuk a kételyeinket. Sokat segíthet  időnként egy ilyen beszélgetés, de fontos tisztában lennünk vele, hogy soha nem pótolhatja a párunkkal való tisztázását a helyzetnek.

féltékenység leküzdése nem kis feladat és nem is megy egyik napról a másikra. Bár számos módszer és segítő ismerős támogathat minket benne, nem szabad elfelejtenünk, hogy a valódi harcot mindig önmagunkkal kell megvívnunk.

Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!

A szerzőről:

Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus

 

A MEGCSALÁS JELEI

Ha megkérdezel egy féltékenykedő nőt, hogy mik lehetnek a kapcsolatában a megcsalás jelei, a legtöbbször annyi a válasza rá, hogy csak érzi és kész. És mivel lássuk be, ez elég gyenge érv, a többség nem is szalad ilyenkor egy azonnali számonkérésre a párjához, hanem önjelölt Sherlock-Holmesként őrült nyomozgatásba kezd. De mégis melyek azok a jelek, amelyekből hűtlenségre következtethetünk?

Mik lehetnek a megcsalás jelei?

  1. VÁLTOZÁSOK

Ha a párunk hirtelen rengeteg új ruhát vesz (pedig korábban kb. 4 db tökegyforma pólója volt), elkezd edzeni és egészségesen táplálkozni (úgy, hogy előtte kétpofára tolta a TV előtt a mekis sajtbureszt), napi 3-szor zuhanyzik (pedig régebben az esti 1 alkalomra is kínkeservesen vette rá magát), az önmagában nem jelent hűtlenséget. Elképzelhető, hogy csak egyszerűen jobban szeretné magát érezni a bőrében. Ugyanakkor mindenképp gyanús lehet, hiszen fennáll a veszélye, hogy mostantól másnak szeretne tetszeni, nem pedig nekünk. Éppen ezért különösen gyanús, amikor ez a pozitív változás kizárólag külső helyszínekre koncentrálódik (munkahelyre vagy baráti összejövetelekre), otthon pedig, ahol azzal van, akinek ,,elvileg” a világon legjobban tetszeni szeretne, marad a régi, kopott melegítőiben.

2. PÁNIK

Olyan pároknál, akik hosszabb ideje együtt vannak, megesik, hogy elveszik a másik telefonját (nem azért, hogy turkáljanak benne, csak hogy megmutassanak valakit a másiknak a Facebookon vagy rákeressenek egy jó kis számra YouTube-on). Ha ilyen esetekben a párodon látszik, hogy lefagy és eluralkodik rajta a jeges rémület, az azért elég gyanús. Amikor ebben a helyzetben minden mozdulatodat lesi, aztán óriási megkönnyebbülés látszik rajta, amikor végre leteszed telefonját, az azért nem túl jó jel. Ha hirtelen kódot is változtat rajta, buzgón töröl minden keresései előzményt vagy még a fürdőszobába is magával viszi az utóbbi időben, azért az sem túl bíztató. (Kivéve ha nemsokára szülinapot lesz, mert akkor lehet szegény csak épp meglepibulit szervez neked).

3. ELTŰNÉS

Egy párkapcsolat nem azt jelenti, hogy állandóan egymáson kell lógnotok. Teljesen rendben van, hogy van saját életetek is, de azért normális esetben az ember többnyire tisztában van azzal, hogy merre jár éppen a párja.  A gond az, amikor kiderül, hogy mégsem teljesen ott van, ahol azt mondta. Vagy amikor hirtelen úgy dönt, hogy egy héten több estét is szeretne mostantól magányosan tölteni, de arról nem hajlandó beszélni, hogy ugyan kivel van ilyenkor és hol. Nyilván az is elképzelhető, hogy valaki csak kicsit merengeni szeretne az élete értelmén, de a több órára kikapcsolt telefon és a túl vidám hazaérkezés azért nem jó jel.

4. KEVÉS KOMMUNIKÁCIÓ

Az is intő jel lehet, ha a párodnak korábban be sem állt a szája, mikor a napjáról mesélt, most meg egyszerűen nem oszt meg semmit. Aki tilosban jár,az azért nem beszél, mert a folyamatos hazugság hatalmas koncentrációt és összeszedettséget igényel és nagyon megterhelő. Nem mondani semmit és némán ülni a vacsoraasztalnál vagy gyorsan bekapcsolni a Netflixet (mert akkor sem kell ugye semmit beszélgetni) még mindig sokkal egyszerűbb, mint egész este hazugságokat gyártani.

5. FURA BARÁTOK

Még ha a párod Oscar-díjasan alakítja is az ártatlant, mindig akad a barátai közül egy, aki kevésbé tehetséges amatőr színész. És miután tudomást szerez a dologról, próbál téged kerülni, nem néz a szemedbe és nagyon igyekszik, hogy sose kelljen veled kettesben beszélgetnie, mert tudja magáról, hogy minden az arcára van írva. Önmagában persze ez sem jelent semmit, mert elképzelhető, hogy más oka van a távolságtartásának, de erre azért mindenképp érdemes odafigyelni.

6. SZÁMONKÉRÉS

Amikor az elmúlt években semmi problémája nem volt a párodnak azzal, hogy egy rántottát sem tudsz normális elkészíteni, akkor az elég furcsa, ha hirtelen arról kezd el kioktatni, hogy milyen fontos, hogy házias legyen egy nő és miért nem vagy egy konyhatündér. Ha mindig otthonülő pár voltatok, akkor intő jel lehet, ha elkezd számonkérni amiatt, hogy miért nem vagy nagyobb partyarc? Ilyen esetekben azért kritizál, mert ezzel nyugtatja saját lelkiismeretét, hogy úgy érezze, hogy kevésbé bűnös. Hiszen ha számos helyzetet fel tud sorolni, amiben te sem vagy tökéletes, akkor neki is belefér a hibázás.

A hűtlenség felismerése nem egy egyszerű feladat. Főleg azért nem, mert rengeteg félrevezető és belemagyarázható jel van, ami mögött elképzelhető, hogy teljesen más okok húzódnak. És ahogy minden kapcsolat más, úgy minden megcsalás is az, ezért a jelek is teljesen eltérőek lehetnek. Hogy mit tehetünk mégis? Hogy bízunk a párunkban. És ha furcsán viselkedik? Figyelünk. De arra azért nagyon kell vigyáznunk, hogy azzal, hogy detektívesdit játszunk, ne tegyük tönkre a kapcsolatot.

Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!

A szerzőről:

Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus

A Szakítás után – vissza az életbe 30 napos online program megálmodója 

KONFLIKTUSKEZELÉS A PÁRKAPCSOLATBAN

A konfliktusok minden párkapcsolat velejárói, de az, hogy spagettis tányérokat dobálunk-e egymáshoz vacsoránál, trágár feliratokat írunk-e festékszóróval a másik autójának szélvédőjére vagy kalapáccsal verjük-e szét a párjuk mobilját konfliktuskezelésként; az csak rajtunk múlik.

konfliktusok elkerülhetetlenek, ugyanakkor a konfliktuskezelési módszereinket megválogathatjuk. Erre azért fontos különösen odafigyelnünk, mert dr. John Gottman szerint a párkapcsolati konfliktusaink 69%-át soha nem oldjuk meg, hanem csak éveken át újra és újra elismételjük őket.

KONFLIKTUSKEZELÉS MÓDSZEREK

  1. ÉRTŐ HALLGATÁS

Fontos, hogy tanuljuk meg tisztelettel és figyelmesen meghallgatni a másikat és törekedjünk arra, hogy megértsük az ő nézőpontját és érveit, még akkor is, ha nem értünk vele egyet. Érzékeltessük vele, hogy tiszteletben tartjuk a véleményét még abban az esetben is, ha a miénktől teljesen eltérő.

2. TÚLZÁS ELKERÜLÉSE

Ha egy bizonyos szituáció miatt alakul ki köztünk egy konfliktus, akkor ne nagyítsuk fel magát a konfliktushelyzetet és ne is egészítsük ki más, korábbi konfliktusainkkal. Az is fontos, hogy lehetőség szerint kerüljük a soha vagy mindig szavak használatát. Például, ha abból indult ki a veszekedés, hogy a párunk nem pakolt be egyik reggel a mosogatógépbe, akkor ne tegyük még hozzá, hogy meg egyébként a szemetet sem viszi le soha vagy mindig könyörögni kell neki, hogy a szennyeskosárba dobja a kisgatyáit.

3. KÖZÖS PONTOK KERESÉSE

Minden konfliktus során vannak olyan közös célok, melyek kiváló kiindulási alapot szolgáltathatnak a konfliktus rendezéséhez. Fontos, hogy mindig keressünk ilyeneket, és ha megvannak, ezekkel indítsuk a beszélgetést. Törekedjünk rá, hogy minél nagyobb hangsúlyt fektessünk rájuk és folyamatosan tudatosítsuk magunkban, hogy mindketten ugyanazért a célért dolgozunk,csak az eszközeink eltérőek. Például, ha a nyaralási helyszín a konfliktus kiindulópontja, akkor kihangsúlyozhatjuk, hogy mindkettőnknek az a célja, hogy jól érezzük magunkat együtt egy szép helyen, csak egyikőnk egy tengerparton, a másik a hegyek között képzeli ezt el.

4. MÖGÖTTES OK MEGTALÁLÁSA

Gyakran megtörténik, hogy a párunk valami egyéb ok miatt már idegesen érkezik a konfliktushelyzetbe, ezért a konfliktus, amiből a veszekedés kirobban, nem is a valódi kiváltó oka a frusztráltságának. Ennek beazonosítása nem feltétlenül egyszerű feladat, ugyanakkor érdemes rá időt és energiát szánni, hiszen a gyakran magát a konfliktushelyzetet teszi okafogyottá, ha észrevesszük, hogy nem is annak látszólagos tárgyára irányul.

5SZÜNET

Abban a szituációban, amikor a konfliktus valódi megoldása helyett személyeskedésbe fordul át a beszélgetés, ideje szünetet tartanunk. Érdemes konkrétan meghatároznunk a beszélgetés folytatásának időpontját is: általában 1 óra elegendő idő szokott lenni az indulatok lecsillapodásához és a gondolatok rendezéséhez.

konfliktusokat nem tudjuk elkerülni a párkapcsolatunkban, viszont megtanulhatjuk őket kezelni. Minél nagyobb figyelmet fordítunk erre, annál könnyebben túllendülhetünk a konfliktusok okozta nehézségeken.

Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!

A szerzőről:

Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus

A Szakítás után – vissza az életbe 30 napos online program megálmodója 

6 TIPP, HOGY BOLDOG LEGYEN A PÁRKAPCSOLATOD

Mindannyian arra vágyunk, hogy megtaláljuk az igazit, aki esténként rózsaszirmokkal hinti be a lábunk előtt a padlót, gyertyafényes vacsorára invitál minket egy romantikus étterembe, aztán hajnalig hajókázik velünk a Dunán. De a valóság nem ilyen. A valóságban munka után bevásárolunk a Tescoban, aztán melegszendvicset készítünk vacsorára és hajnalig nézzük a Netflixet együtt. De ha nincs se rózsaszirom, se gyertyafény, akkor mégis hogy érjük el, hogy boldog legyen a párkapcsolatunk? A következő cikkben erre keresem a választ.

1. REÁLIS ELVÁRÁSOK

A romantikus filmekben támasztott kritériumok a szerelemről nem valósak. Az igazság az, hogy minden kapcsolatban vannak magaslatok és mélypontok egyaránt és csak rajtatok múlik, hogy át tudjátok-e vészelni ezeket. Tegyetek meg mindent egymásért és figyeljetek rá, hogy ne támasszatok teljesíthetetlen elvárásokat se a kapcsolatotokkal, se a párotokkal szemben.

2. KOMMUNIKÁCIÓ

Fontos, hogy folyamatosan kommunikáljatok egymással, nevezzétek nevén a problémákat és vitassátok meg a félreértéseket. Az, hogy homokba dugjátok a fejeteket vagy hónapokig halmozzátok a kimondatlan sérelmeket, rövidtávon kényelmesnek tűnhet, de hosszútávon semmiképp nem célravezető egy kapcsolatban.

3. MINŐSÉGI IDŐ

Töltsetek együtt minőségi időt. Keressetek egy olyan tevékenységet, ami mindkettőtöket kikapcsol és feltölt és gyűjtsetek együtt maradandó élményeket.

4. KÜLÖN TÖLTÖTT IDŐ

Fontos, hogy megfelelő szabadságot biztosítsatok egymásnak. Mindkettőtöknek szüksége van arra, hogy legyen saját élete is, a közösön kívül. Ez azért fontos, mert elengedhetetlen, hogy valahonnan külső energiákat, impulzusokat és élményeket hozzatok be a kapcsolatba.

5. ELENGEDÉS

Mindig lesznek témák, amelyekben különbözni fog a véleményetek és ez rendben is van így.  Nincs olyan pár, aki az élete során minden egyes kérdésben teljesen egyet fog érteni. Éppen ezért fontos, hogy amennyiben lényeges, közös életeteket érintő kérdésekről van szó, törekedjetek kompromisszumos megoldásra, az apróságokat és a kapcsolatotok szempontjából nem releváns témákat pedig legyetek képesek elengedni.

6. ŐSZINTESÉG

Őszinteség nélkül nincs jó párkapcsolat, ezért nagyon fontos, hogy törekedjünk rá. De ez nem azt jelenti, hogy mindenféle mérlegelés vagy cenzúra nélkül mindent meg kell osztanunk a másikkal. Legyünk őszinték az érzéseinkkel és nagyobb horderejű témákkal kapcsolatban, de például a másik külsejét érintő apró kritikai észrevételeinket nyugodtan megtarthatjuk magunknak.

Mivel minden párkapcsolat más és más, tökéletes recept a boldogsághoz nincs. Ugyanakkor, ha szeretjük egymást, figyelünk a másikra és igyekszünk a felmerő problémáinkat időben orvosolni; a legjobb úton vagyunk egy boldog párkapcsolat felé.

Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!

 

A szerzőről:

Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus

A Szakítás után – vissza az életbe 30 napos online program megálmodója 

HOGYAN ÉLJ TÚL EGY SZAKÍTÁST?

 

Egy szakítás mindig nagyon nehéz. Amikor egy kapcsolat véget ér, látszólag minden ugyanúgy megy tovább világban, mintha mi sem történt volna, miközben érzed, hogy a te életed éppen darabokra hullik. Nincs kedved megmozdulni, nincs kedved enni, igazából az is nagy erőfeszítésedbe kerül, hogy egyáltalán kimássz az ágyból vagy lezuhanyozz. Nem érdekelnek a jótanácsok, nem akarod ezredszer is meghallgatni, hogy jobbat érdemelsz nála vagy azt, hogy úgysem illett hozzád és így lesz a legjobb mindkettőtöknek. Mert te egyáltalán nem vagy benne biztos, hogy hogyan is fogsz felállni majd a padlóról és el sem tudod képzelni a napot, amikor már nem ő jut eszedbe minden sorozatról, zenéről vagy vicces Youtube-videóról.

TÜRELEM

Nagyon nehéz lesz, főleg eleinte. De legyél magaddal türelmes és engedd meg magadnak, hogy szakítás után szenvedj, ha arra van szükséged. Sírj, akadj ki és üldögélj mosatlan hajjal az ágyban egy doboz fagyival, ha erre van szükséged. Lesznek jobb és rosszabb napok is, de ahogy az idő telik, egyre könnyebb lesz.

TÖLTŐDÉS

Nincs az a szakítás, ami nem rombolja az ember önbizalmát. Mert elkezdesz azon gondolkozni, hogy vajon mit csináltál rosszul, mit lehetett volna másképp is, ezért arra van szakítás után szükséged, hogy olyan programokat találj, amik kikapcsolnak és feltöltenek: olvass el egy izgalmas krimit, nézz meg egy gyagyi sorozatot Netflixen vagy menj el kávézni a barátaiddal.

ÖNKIFEJEZÉS

A fájdalmadat egyszerűnek tűnik alkoholba fojtani, de a valóságban sokkal jobb, ha kreatív energiává alakítod. Ha művészi hajlamaid vannak, akkor fejezd ki a fájdalmadat egy festményben vagy egy szakításról szóló dalszövegben, ha nem ez a típus vagy, akkor menj el az edzőterembe és dolgozz az álomtestért.

HÁLA

Tudom, hogy szakítás után minden kilátástalannak tűnik, ugyanakkor próbálj meg valamit találni, amiért hálás lehetsz az életedben: ez lehet egy csodás barát, egy forró kávé, egy finom Kinder Choco Fresh, vagy igazából bármi, amiért tudod, hogy ebben a nehéz időszakban is hálás lehetsz.

ISMERKEDÉS

Digitális korban élünk, ezért ha meguntad, hogy hétvégenként buliról bulira járj, hogy megtaláld azt, aki szakítás után betölti az űrt a szívedben, akkor tölts le egy randiappot. Veszíteni nem veszíthetsz vele, maximum letörlöd majd, ha úgy érzed, hogy ez nagyon nem a te világod.

Annak, hogy hogyan tedd túl magad egy szakításon: biztos receptje sajnos nincs. Annyit tehetsz, hogy adsz magadnak időt és szenvedsz, ameddig szükséged van rá, aztán megpróbálod megtalálni azt, amitől eleinte csak kicsit jobban érzed magad, aztán szépen lassan visszatérsz az életbe.

Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!

 

A szerzőről:

Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus

A Szakítás után – vissza az életbe 30 napos online program megálmodója 

HOGYAN TESZI TÖNKRE A MOBILTELEFON A PÁRKAPCSOLATOTOKAT?

Sehogy. Nem a mobiltelefon teszi tönkre a kapcsolatotokat, hanem ti magatok. A hangsúly nem a telefonhasználaton van, hanem a mértékletességen. Ugyanúgy, mint minden másnál. Aki esténként ahelyett, hogy a párjával beszélgetne a napjáról a vacsoraasztalnál; az edzőteremben éjfélig építi az álomtestet vagy aki a videojátékban hajnalig gyilkolja a zombikat, ugyanúgy tönkreteszi a kapcsolatát, mint aki csak a telefonját nyomkodja egész este. 

Tény ugyanakkor, hogy 2020-ban képtelenek vagyunk a mobiltelefonunk nélkül élni: ébredés után az az első programunk, hogy megnézzük, hogy mi történt Facebook-on, napközben átlagosan 85-ször pillantunk rá, sőt, a többségünk (93%-a az embereknek) még együtt is alszik vele éjszakánként azután, hogy lefekvés előtt még a hálószobában 40 percet nyomogatta… 

Nem kérdés, hogy nélkülözhetetlen az életünkben, ahogy az sem az, hogy függővé tesz, ami részben érthető is, hiszen ugyanúgy boldogsághormon termelődik a használata közben a szervezetünkben, mint az evésnél vagy szexnél. Ugyanakkor a függőségünk felismerése már fél siker, hiszen elkezdetünk dolgozni azon, hogy megszabaduljunk tőle. De mi a helyzet akkor, ha a párunk telefonfüggő? Egyáltalán melyek azok a jelek, amelyekből arra következtetünk, hogy az?

A telefonfüggőség jelei:

  1. Észre sem vesz téged: ha azt látod, hogy egy szobában vagytok ugyan, de úgy el van merülve a telefonozásban, mintha ott sem lennél. Azt érzed, hogy nem is figyel rád és ha kérdezel is tőle valamit: meg sem hallja vagy ha mégis, akkor nem is a kérdésre válaszol.
  2. Ha szóvá teszed, hogy rakja el, eszében sincs és nem is zavartatja magát: szerinte teljesen normális dolog, hogy miközben beszélgetsz vele, rápillant néha az Instagram-ra vagy Facebook-ra.
  3. Nem kér elnézést érte: ha valaki sürgős üzenetet vár, ezért gyakran rá kell néznie a telefonjára, miközben beszélgettek, sűrű elnézések közepette teszi, de a telefonfüggők szerint ez így teljesen rendben van és meg sem fordul a fejükben, hogy elnézést kérjenek érte.
  4. Látványosan unatkozik, ha hosszabb ideig úgy kell beszélgetnie valakivel, hogy nem érhet közben a telefonjához és egyre feszültebbé válik, minél régebb óta nem nyúlt a készülékhez, viszont nagyon megkönnyebbül, amikor újra a kezében van.
  5. Szorong, ha nincs nála a telefon. Az ébredéstől kezdve egészen lefekvésig folyamatosan a kezében kell lennie, de ha véletlenül otthon felejti, lemerül vagy elromlik, nagyon idegessé válik.
  6. Menekülésre használja: ahogy elkezdesz egy komoly témát feszegetni vagy néhány percig kínos csönd van, azonnal a telefonjához nyúl, hogy ezzel csökkentse a feszültséget a probléma megoldása helyett.

Az, hogy állandóan a párod szemére veted, hogy telefonfüggő, nem segít. Mint ahogy az alkoholfüggőnek sem segít, ha elmondod, hogy a koccintós bor mennyire káros, mert nyilván nélküled is tudja.

Gyakorlati tippek a függőség leküzdésére

1. A saját szemszögedből közelítsd meg a problémát. 

Beszélj neki arról, hogy milyen érzéseket vált ki belőled a telefonfüggősége. Ha sikerül megértetned vele, hogy mennyire fáj ez a helyzet neked, az arra ösztönözheti, hogy változtasson rajta.

2. Telefonmentes időszakok kijelölése

Kijelölhetitek erre az ébredés utáni perceket, a lefekvés előtti időszakot vagy megoldás lehet a telefon teljes kitiltása a hálószobából (tudom, azon van az ébresztő, de fektessetek be 2000 Ft-ot és vegyetek helyette egy sima ébresztőórát) vagy az is megoldás lehet, ha egy bizonyos időszakban (például este 6 és 8 közt vagy vacsora közben) tilos hozzáérnetek a készülékhez.

3. Értesítések leállítása

Kezdeti lépésnek az is kiváló lehet, ha csak annyit tesztek meg, hogy leállítjátok az értesítés funkciót az alkalmazásaitokban, mert ha kevesebb jelzést kaptok, kevesebbszer fogtok a telefonotokra nézni.

4. Távolság

Megoldást nyújthat a telefonfüggőségre, ha megfelelő távolságra teszitek a készüléket magatoktól, hiszen remélhetőleg nem fogtok 2 percenként kimenni az előszobába vagy az emeletre, hogy ránézzetek. 

 

Fontos, hogy nem az a cél, hogy teljesen kiiktassátok a telefont az életetekből, hiszen erre 2020-ban nem is lenne lehetőség és nincs is értelme. A cél az, hogy megtanuljátok ésszel használni.

Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!

 

A szerzőről:

Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus

A Szakítás után – vissza az életbe 30 napos online program megálmodója 

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!