Péter Eszter - pszichológus

HOGYAN TESZI TÖNKRE A MOBILTELEFON A PÁRKAPCSOLATOTOKAT?

Sehogy. Nem a mobiltelefon teszi tönkre a kapcsolatotokat, hanem ti magatok. A hangsúly nem a telefonhasználaton van, hanem a mértékletességen. Ugyanúgy, mint minden másnál. Aki esténként ahelyett, hogy a párjával beszélgetne a napjáról a vacsoraasztalnál; az edzőteremben éjfélig építi az álomtestet vagy aki a videojátékban hajnalig gyilkolja a zombikat, ugyanúgy tönkreteszi a kapcsolatát, mint aki csak a telefonját nyomkodja egész este. 

Tény ugyanakkor, hogy 2020-ban képtelenek vagyunk a mobiltelefonunk nélkül élni: ébredés után az az első programunk, hogy megnézzük, hogy mi történt Facebook-on, napközben átlagosan 85-ször pillantunk rá, sőt, a többségünk (93%-a az embereknek) még együtt is alszik vele éjszakánként azután, hogy lefekvés előtt még a hálószobában 40 percet nyomogatta… 

Nem kérdés, hogy nélkülözhetetlen az életünkben, ahogy az sem az, hogy függővé tesz, ami részben érthető is, hiszen ugyanúgy boldogsághormon termelődik a használata közben a szervezetünkben, mint az evésnél vagy szexnél. Ugyanakkor a függőségünk felismerése már fél siker, hiszen elkezdetünk dolgozni azon, hogy megszabaduljunk tőle. De mi a helyzet akkor, ha a párunk telefonfüggő? Egyáltalán melyek azok a jelek, amelyekből arra következtetünk, hogy az?

A telefonfüggőség jelei:

  1. Észre sem vesz téged: ha azt látod, hogy egy szobában vagytok ugyan, de úgy el van merülve a telefonozásban, mintha ott sem lennél. Azt érzed, hogy nem is figyel rád és ha kérdezel is tőle valamit: meg sem hallja vagy ha mégis, akkor nem is a kérdésre válaszol.
  2. Ha szóvá teszed, hogy rakja el, eszében sincs és nem is zavartatja magát: szerinte teljesen normális dolog, hogy miközben beszélgetsz vele, rápillant néha az Instagram-ra vagy Facebook-ra.
  3. Nem kér elnézést érte: ha valaki sürgős üzenetet vár, ezért gyakran rá kell néznie a telefonjára, miközben beszélgettek, sűrű elnézések közepette teszi, de a telefonfüggők szerint ez így teljesen rendben van és meg sem fordul a fejükben, hogy elnézést kérjenek érte.
  4. Látványosan unatkozik, ha hosszabb ideig úgy kell beszélgetnie valakivel, hogy nem érhet közben a telefonjához és egyre feszültebbé válik, minél régebb óta nem nyúlt a készülékhez, viszont nagyon megkönnyebbül, amikor újra a kezében van.
  5. Szorong, ha nincs nála a telefon. Az ébredéstől kezdve egészen lefekvésig folyamatosan a kezében kell lennie, de ha véletlenül otthon felejti, lemerül vagy elromlik, nagyon idegessé válik.
  6. Menekülésre használja: ahogy elkezdesz egy komoly témát feszegetni vagy néhány percig kínos csönd van, azonnal a telefonjához nyúl, hogy ezzel csökkentse a feszültséget a probléma megoldása helyett.

Az, hogy állandóan a párod szemére veted, hogy telefonfüggő, nem segít. Mint ahogy az alkoholfüggőnek sem segít, ha elmondod, hogy a koccintós bor mennyire káros, mert nyilván nélküled is tudja.

Gyakorlati tippek a függőség leküzdésére

1. A saját szemszögedből közelítsd meg a problémát. 

Beszélj neki arról, hogy milyen érzéseket vált ki belőled a telefonfüggősége. Ha sikerül megértetned vele, hogy mennyire fáj ez a helyzet neked, az arra ösztönözheti, hogy változtasson rajta.

2. Telefonmentes időszakok kijelölése

Kijelölhetitek erre az ébredés utáni perceket, a lefekvés előtti időszakot vagy megoldás lehet a telefon teljes kitiltása a hálószobából (tudom, azon van az ébresztő, de fektessetek be 2000 Ft-ot és vegyetek helyette egy sima ébresztőórát) vagy az is megoldás lehet, ha egy bizonyos időszakban (például este 6 és 8 közt vagy vacsora közben) tilos hozzáérnetek a készülékhez.

3. Értesítések leállítása

Kezdeti lépésnek az is kiváló lehet, ha csak annyit tesztek meg, hogy leállítjátok az értesítés funkciót az alkalmazásaitokban, mert ha kevesebb jelzést kaptok, kevesebbszer fogtok a telefonotokra nézni.

4. Távolság

Megoldást nyújthat a telefonfüggőségre, ha megfelelő távolságra teszitek a készüléket magatoktól, hiszen remélhetőleg nem fogtok 2 percenként kimenni az előszobába vagy az emeletre, hogy ránézzetek. 

 

Fontos, hogy nem az a cél, hogy teljesen kiiktassátok a telefont az életetekből, hiszen erre 2020-ban nem is lenne lehetőség és nincs is értelme. A cél az, hogy megtanuljátok ésszel használni.

Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!

 

A szerzőről:

Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus

A Szakítás után – vissza az életbe 30 napos online program megálmodója 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!