Az önbizalomhiány egy végtelen harc önmagunkkal. Van, hogy hetekig nem kerül elő, aztán újra felbukkan és porba tiporja az önbecsülésünket. Van, hogy kell hozzá egy kiváltó helyzet, van, hogy elég hozzá egy másik személy, de egy állandó szereplője mindig van ennek a történetnek: mi magunk és a bizonytalanságunk. Mindannyian küzdünk vele,még ha nem is ugyanolyan mértékben és életünknek nem is ugyanabban a szakaszában. Önbizalomhiány és amit tehetünk ellene: erről szól a cikk.
AZ ÖNBIZALOMHIÁNY LEKÜZDÉSE
1. MIBEN VAGYUNK JÓK?
Mindannyian jók vagyunk valamiben. Van, aki apró dolgokban jó (például megúszni a büntetést a villamoson, amikor nem vett jegyet, mert sajnált rá 400 forintot, de végül kidumálja magát az ellenőrnél). Mások világmegváltó tervek szövögetésében tehetségesek (ők akarnak lenni az új Adele, ezért minden este szorgalmasan koncerteznek a zuhany alatt, ahol úgy tűnik, mintha jó hangjuk lenne, de amúgy nincs az). Tény ugyanakkor, hogy ezekről a szuperképességeinkről hajlamosak vagyunk megfeledkezni.
Mit teszünk ehelyett?
Jellemző ránk, hogy inkább arra fókuszálunk, hogy miben vannak hiányosságaink. Hiszen azt mindig mindannyian pontosan tudjuk, hogy mely területeken kellene még jobban teljesítenünk, miben lenne javítanivalónk, ahelyett, hogy arra fókuszálnánk, hogy mennyi olyan dolog van, amiben tényleg tehetségesek vagyunk.
2. NEGATÍV KAPCSOLATOK LEÉPÍTÉSE
Vannak olyan emberek körülöttünk, akik mindig mindent jobban tudnak nálunk és ezt tudtunkra is adják. Ők mindenben szakértők, nincs olyan dolog, amihez ne értenének jobban, mint mi. Továbbá azt sem tudják megállni, hogy ezt a végtelen tudásukat ne dörgöljék állandóan az orrunk alá. Sőt, úgy adják magukat elő, mintha kizárólag a mi érdekünkben tennék mindezt és örvendeztetnének meg minket a kritikus megjegyzéseikkel. Hogy mit tehetünk ellenük? Kerüljük őket és igyekezzünk a lehető legkevesebb időt tölteni az ilyen energiavámpírok társaságában.
3. KEDVESNEK LENNI ÖNMAGUNKKAL
Senki nem látja jobban a saját hibáinkat, mint mi magunk, de ez nem jelenti azt, hogy folyamatosan az orrunk alá is kellene ezeket dörgölnünk. Túl sok időt töltünk együtt az életünk során önmagunkkal ahhoz, hogy megengedhessük magunknak az önvádló, negatív viselkedés luxusát. Legalább annyira legyünk kedvesek az emberrel, aki mi vagyunk, mint amennyire kedvesek lennénk egy hasonló helyzetben másokkal. Legalább annyi tiszteletet adjunk meg saját magunknak, amennyit egy vadidegennek megadnánk. Hiszen, ha mi nem szeretjük és fogadjuk el magunkat olyannak, amilyenek vagyunk, hogyan is várhatnánk el másoktól, hogy ők ezt megtegyék?
4. NE ÍTÉLKEZZÜNK
Toleránsak és elfogadóak vagyunk másokkal? Nagyon helyes. De miért nem teszünk hasonlóan magunkkal is? Miért nem próbáljuk meg önmagunkat is megérteni? Miért nem fektetünk a saját viselkedésünk megértésébe is kellő energiát? Miért csak más kisebbségekkel, etnikumokkal és népcsoportokkal vagyunk ilyen elfogadóak: önmagunkkal szemben miért nem vagyunk képesek erre?
Mit tehetünk?
Bátornak kell lennünk. Elég bátornak ahhoz, hogy elfogadjunk önmagunkat olyannak, amilyenek vagyunk; mások és önmagunk előtt is. Ismerni az erősségeinket és a hibáinkat, de nem meghátrálni tőlük, hanem elfogadni őket: ez az önbizalom kulcsa.
Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!
A szerzőről:
Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus