A minimális féltékenység minden párkapcsolatban normális. De amikor teljesen kifordulunk önmagunkból miatta és olyan dolgot kérünk számon ordibálva a párunkon, amit még el sem követett, az már gondot okoz. És az életünk minél több területére nyomja rá ez a bélyegét, annál nagyobb gond van. A fő problémát az okozza, hogy a legtöbben nem tudjuk, hogy hogyan sikerülhet a féltékenység leküzdése, ezért egy ideig csak belülről őrlődünk és igyekszünk tartani magunkat, de előbb-utóbb nem bírjuk tovább és kicsúszik a kezeink közül a kontroll.
De ennek nem kell feltétlenül így lennie. Van rá mód, hogy megtanuljuk irányítani az érzéseinket, de ehhez először is őszintének kell lennünk önmagunkkal és a párunkkal is, mert a nyitott kommunikáció mindennek az alapja.
HOGYAN SIKERÜLHET A FÉLTÉKENYSÉG LEKÜZDÉSE?
1. SZEMBESÍTSÜK MAGUNKAT A BIZONYTALANSÁGAINKKAL
A legtöbbször a féltékenység a saját bizonytalanságunkból fakad: ez lehet az a bizonytalanság, amit az vált ki belőlünk, hogy kevésnek érezzük magunkat vagy lehet az a bizonytalanság, amit azért érzünk, mert másokkal hasonlítjuk magunkat össze. Ha ez utóbbi a helyzet, akkor érdemes minden olyan alkalmat megragadnunk, amikor gátat szabjunk a hasonlítgatásnak. Ne legyünk saját magunk ellenségei: ne nézegessünk olyan embert Facebookon, Instagramon vagy a közösségi média más felületen, aki ezt az érzést váltja ki belőlünk. Ha pedig mégsem tudjuk abbahagyni a hasonlítgatást, tartsuk mindig szem előtt, hogy lehet, hogy vannak olyan külső vagy belső tulajdonságai a másiknak, amelyben minden bizonnyal jobb nálunk, de nekünk is vannak olyanok, amelyekben mi vagyunk az erősebbek.
2. NÉZZÜK MEG, HOGY A BIZALMI PROBLÉMÁINK MIBEN GYÖKEREZNEK
A bizonytalanságunk mögött szinte mindig húzódik egy belső ok, ami a kisebbségérzésünkhöz és a féltékeny viselkedésünkhöz vezet. Éppen ezért érdemes lehet az előző párkapcsolatunkra vagy a gyerekkorunkra visszatekinteni és megnézni, hogy ezekben milyen csalódásokkal kellett szembenéznünk és hogyan is küzdöttünk meg ezekkel a helyzetekkel. Önmagunk megértése a gyógyulás kezdő lépése.
3. ADJUNK SZABADSÁGOT A PÁRUNKNAK
Egy erős párkapcsolatban elengedhetetlen, hogy annyi szabadságot adjunk a másiknak, amennyire szüksége van. Nem hozhatunk kedvünk szerint olyan szabályokat, amelyekkel a párunk szabadságát korlátozzuk, főleg azért nem, mert minél több és minél szigorúbb szabályokat támasztunk, annál inkább felőröl majd minket azoknak a betartatása.
4. BESZÉLJÜNK RÓLA A PÁRUNKKAL
Ahhoz, hogy megtanultunk felülemelkedni a féltékenységünkön, fontos, hogy beszélgessünk a párunkkal arról, hogy mit érzünk és mi váltja ki a belőlünk féltékenységet. Az érzések kifejezésénél fontos arra ügyelnünk, hogy ne vádoljuk közben a másikat, hanem törekedjünk arra, hogy énközléseket használjunk. Próbáljuk meg ezt a beszélgetést nyugodt hangnemben lefolytatni. Ne emeljük fel a párunkkal szemben a hangunkat. Ennek akkor van a legtöbb esélye, ha akkor vágunk bele a beszélgetésbe, amikor érezzük ugyan a féltékenységet, de még nem uralkodott el rajtunk a harag. Az érzéseink tisztázása segíthet abban, hogy már azelőtt tisztázzuk a dolgot a párunkkal, mielőtt a kontroll kicsúszik a kezeink közül. Remélhetőleg a párunk majd segít minket megnyugtatni és eloszlatni a félelmeinket és együtt oldjuk meg ezt a problémát.
5. BESZÉLJÜNK RÓLA A BARÁTAINKKAL
A közeli barátaink ott vannak nekünk, ha szükségünk van rájuk és ez most egy ilyen alkalom. Jól jön egy külső szemlélő, akivel megoszthatjuk a kételyeinket. Sokat segíthet időnként egy ilyen beszélgetés, de fontos tisztában lennünk vele, hogy soha nem pótolhatja a párunkkal való tisztázását a helyzetnek.
A féltékenység leküzdése nem kis feladat és nem is megy egyik napról a másikra. Bár számos módszer és segítő ismerős támogathat minket benne, nem szabad elfelejtenünk, hogy a valódi harcot mindig önmagunkkal kell megvívnunk.
Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!
A szerzőről:
Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: