Péter Eszter - pszichológus

PÁRKAPCSOLAT SZAKASZAI

szerelem nehéz dolog. De a jó párkapcsolat még ennél is nehezebb. Mert bármennyire is rettegünk tőle, mindig eljön az a pont, amikor érezzük, hogy változni kezdenek köztünk a dolgok. Nem tudjuk, hogy ez a vége valaminek vagy egy új dolognak a kezdete, nem tudjuk, hogy kilábalunk-e belőle valaha vagy ennél csak ennél rosszabb vár ránk és fogalmunk sincs, hogy mi is lesz most akkor kettőnkkel. A párkapcsolat szakaszai olyan kihívásokkal járnak, amelyekkel előbb- utóbb mindannyiunknak szembe kell néznünk. De az, hogy sikeresen megbirkózunk-e vele, csak kettőnkön áll.

1.SZAKASZ: A ROMANTIKA

Eleinte minden olyan rózsaszínnek és tökéletesnek látszik. Olyan, mintha egy álomba csöppentünk volna és el sem hisszük, hogy mindez velünk történik meg. Találunk valakit, akivel kaland minden pillanat, akivel elfelejtjük a hétköznapi gondokat: őrültek vagyunk együtt és nagyon boldogok. Nem számít senki és semmi, nincsenek szabályok, csak mi vagyunk egymásnak és a szerelmünk.

De miben is nyilvánul ez meg?

Nem fontos többé a munka (úgyhogy a főnökünk is értse már meg, hogy kevésbé tudunk koncentrálni, mert hajnal 4-kor még belógtunk a szomszéd medencéjébe a móka kedvéért egy kicsit romantikázni, ezért nem volt időnk kipihenni magunk). Nem fontosak többé barátok (akik igazán megérthetik, hogy most nem tudunk részt venni a születésnapi mulatságukon, mert szülinap az jövőre is lesz, de mi pont aznap leszünk 3 hetesek és már hetek óta tervezzük az ünnepi borozást a teraszon. ) Nem számít többé senki és semmi: csak mi ketten.

2.SZAKASZ: A KRÍZIS

Aztán jönnek a problémás hétköznapok. Nem egyik napról a másikra, hanem szépen lassan kúsznak be velük a gondok az idilli életünkbe. Eleinte toleránsak vagyunk egymással meg annyira szerelmesek is, hogy észre sem akarjuk venni, hogy mi is történik valójában. Aztán egyszer csak feltűnik egy-egy apróság, ami bosszantóvá válik. Például mindig csak mi pakoljuk el a tányérokat vacsora után.

Mit lépünk ilyenkor?

Eleinte szóvá sem tesszük, hátha észreveszi magától, hogy segíthetne. Aztán kedvesen célozgatunk rá, hogy néha azért ő is megcsinálhatná. Később már mi sem csináljuk meg, hátha észreveszi magát. De nem így történik. Mi pedig ezen annyira felhúzzuk magunkat, hogy egyszer csak úgy érezzük, hogy belefáradtunk ebbe és nincs már semmi kedvünk se ehhez az egészhez, se hozzá. És akkor szakítunk vagy a nehezebb utat választjuk és megpróbáljuk a nehézségeinket együtt megoldani.

3.SZAKASZ: MUNKA

A problémáink megoldása nagy erőfeszítést kíván mindkettőnk részéről. Nem hangzik túl romantikusan, de a jó párkapcsolat kőkemény munka, ami a másik elfogadásával kezdődik.

Mikor kezdődik a munka?

Amikor rájövünk, hogy nem kell őt mindenáron megváltoztatnunk. Amikor rájövünk, hogy kénytelenek vagyunk néha mi is engedni és mindkettőnknek meg kell tanulni alkalmazkodni. Amikor rájövünk, hogy a vitáink nem arról szólnak, hogy kinek lesz végül igaza, hanem arról, hogy mit tanulhatunk belőlük, mint pár és hogyan oldhatjuk meg őket közösen, minél hamarabb.  Amikor rájövünk, hogy bármennyire szeretjük is egymást, nem vehetjük a másikat magától értetődőnek és ki kell fejeznünk az iránta való érzéseinket minden egyes nap.

4.SZAKASZ: ELKÖTELEZŐDÉS

Ha megvívtuk egymással a csatáinkat, egyszer csak azt vesszük észre, hogy eljön az a pont, amikor úgy döntünk, hogy ha már találtunk egy ilyen csodálatos embert, akkor ki akarunk tartani mellette jóban és rosszban. Könnyű és nehéz időszakokban egyaránt. Tudomásul vesszük, hogy a másik egy teljes csomag, akit úgy kell elfogadnunk, ahogy van: a vágyaival, az álmaival és a hibáival együtt. Meg kell tanulnunk így egymással élni, még akkor is, ha ez áldozatokat kíván mindkettőnk részéről. Ha elköteleződünk, eldöntjük, hogy a másikhoz akarunk tartozni: bármibe is kerüljön ez.

5.SZAKASZ: IGAZ SZERELEM

Egyszer aztán végre megérkezünk egymáshoz. Nincs többé te meg én: már egy csapat vagyunk. Ezentúl közösek a céljaink. Tudjuk, hogy mostantól összetartozunk és bármilyen akadály jöhet, a kapcsolatunk elég erős lesz ahhoz, hogy közösen szembenézzünk vele. Persze ez nem azt jelenti, hogy mostantól nem lesznek viták vagy nézeteltérések, de biztosan tudjuk, hogy képesek leszünk felülemelkedni rajtuk, tanulni belőlük és boldog párkapcsolatot tudunk kialakítani (a boldog párkapcsolathoz itt olvashatsz további tippeket).

Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!

A szerzőről:

Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!