Rohanó világban élünk és nagyon igyekszünk mi magunk is lépést tartani vele, mégsem érezzük azt, hogy sikerül önmagunkat utolérni. Nap mint nap hatalmas áldozatokat hozunk a munkahelyünkön vagy a magánéletünkben, mégsem érezzük azt, hogy valóban megéri. Szeretnénk hinni benne, hogy jó irányba tart az életünk, de éjszaka, amikor álmatlanul forgolódunk az ágyunkban, mégsem vagyunk kellően meggyőződve minderről. Hol rontjuk el? Mit kellene másképp csinálnunk, hogy a belső béke ne csak elérhetetlennek tűnő álom legyen számunkra, hanem valóban meg is találjuk?
Minden ember más, éppen ezért a belső béke megtalálásához vezető utak is eltérőek. De elindulni hasonlóan kell rajtuk: hatalmas elszántsággal.
Észre kell vennünk, hogy a világ sokkal több és színesebb annál, mint amit eddig láttunk belőle. Legyünk érdeklődőbbek és nyitottabbak, fedezzünk fel új helyeket, ismerjünk meg új embereket, bővítsük az ismereteinket és tágítsuk ki a látóterünket. Észre fogjuk venni, hogy a világ milyen izgalmas hely és mennyi minden van még benne, ami arra vár, hogy mi felfedezzük.
2. LÉNYEGES VAGY LÉNYEGTELEN
Azzal, hogy lényegtelen dolgokon kezdünk el idegeskedni, teljesen feleslegesen hergeljük fel saját magunkat. Tudom, mondani könnyű. De hogyan tudjuk ezt a gyakorlatban elkerülni? Azokban a helyzetekben, amikor felbosszantjuk magunkat valamin, alkalmazzuk az 5 éves szabályt.
Ez a következő: ha 5 év múlva is hatással lesz az életünkre a probléma, amin éppen rágódunk, akkor foglalkozzunk vele és tegyünk meg mindent, hogy megoldást találjunk rá, ha 5 év múlva már úgysem lesz jelentősége, akkor egyszerűen engedjük el.
3. LELASSULÁS ÉS BEFELÉ FIGYELÉS
A folyamatos rohanás rossz hatással van a testünkre és lelkünkre egyaránt. Állandóan kimerültek és fáradtak vagyunk, így pedig képtelenek vagyunk a testünk jelzéseire figyelni. Pedig nagyon fontos lenne, hogy megtanuljunk befelé figyelni, a belső hangunkra hallgatni és minél türelmesebbé válni önmagunkkal szemben. Próbáljunk meg objektíven tekinteni a problémáinkra és ne túlgondolni azokat. Olyan belső kérdésekre fektessünk nagyobb hangsúlyt, melyek valódi jelentőséggel bírnak számunkra.
4. REND
A rendetlen emberek szeretik mondogatni, hogy a zseni a káoszt is átlátja. Ez lehet, hogy egyes emberek esetében valóban így van, de az is tény, hogy sokkal nehezebb koncentrálnunk egy olyan környezetben, ahol szanaszét vannak dobálva az előző napi szennyes ruháink vagy ahol a háromnapos chilis babos edények bűzlenek mellettünk a mosogatótálban. A tiszta és rendezett környezet jobb közérzetet tesz lehetővé és a belső béke megtalálását is megkönnyíti.
5. ELFOGADÁS ÉS ELENGEDÉS SZEREPE
Ami a múltban történt, az ott is marad. Nem számít, hogy utólag mennyire rémesnek tűnik számunkra. Amit mondtunk vagy tettünk, már elmúlt és azzal, hogy rágódni kezdünk rajta, nem tehetjük meg nem történtté. Helyette próbáljunk meg a jelenre fókuszálni és arra törekedni, hogy ne kövessünk el ugyanazokat a hibákat újra és újra.
6. TALÁLGATÁS HELYETT KÉRDÉS
Gyakran aggódunk olyan dolgokon, melyeket kizárólag a fejünkben léteznek. Mások fejében pedig nem tudunk olvasni, (hacsak nem vagyunk mentalisták). Éppen ezért felesleges találgatásokba bocsátkoznunk. Ha bizonytalanak vagyunk azzal kapcsolatban, hogy mit gondol a másik rólunk vagy arról, amit mondtunk vagy tettünk, ahelyett, hogy teóriákat kezdenénk el gyártani róla, egyszerűen csak kérdezzük meg tőle.
A belső béke megtalálása nem egy egyszerű feladat. De ha folyamatosan dolgozunk rajta, napról napra közelebb kerülhetünk hozzá.
Ha még több cikket szeretnél tőlem párkapcsolati témában olvasni, látogass el a weboldalamra is!
A szerzőről:
Péter Eszter, párkapcsolati pszichológus